SCENOGRAFIJA: Organizator (domaćin) nije u obavezi da naročito vodi računa o scenografiji. Međutim, ipak povedite računa o tome kako će deca videti Deda Mraza. Zamislite kako će sve to izgledati iz perspektive dece kao gledalaca. Često se organizatori, iz najbolje namere, potrude da nabave fotelju za Deda Mraza koji postave na uzdignut podest / binu (valjda da bi deca bolje videla) a ona bude toliko niska i zavaljena da Deda Mrazova kolena štrče u prvom planu, a lice u drugom 🙂
Bolja je, u takvom slučaju, najobičnija stolica ali nemojte baš da bude ona kancelarijska, na točkiće. To je druga krajnost zvana nemar.
Dakle, po mogućnosti, glavnog junaka smestiti ispred lepo okićene jelke. Stolicu, sofu ili fotelju za Deda Mraza na „scenu“ možete da postavite i naknadno, pošto Deda Mraz uđe u kuću / salu, kako bi sve delovalo spontano.
U improvizovanim uslovima, scenografuju kompenzukemo izuzetno bogatom kostimografijom koja je Deda Mrazova „briga“.
KOSTIMOGRAFIJA: Deda Mrazov kostim je izuzetno raskošan, lep, svečan i bogat. Sastoji se od ukupno četiri sloja: Spoljašnjeg, središnjeg i unutrašnjeg (+ jedan međusloj) koje će on postepeno otkrivati tokom predstave svlačeći i oblačeći gornje delove (čas mu je vruće pa se raskomoti tako što skine bundu, pa mu je ladno pa se ogrne ogrtačem….
„Prvi /spoljašnji sloj“ podrazumeva izgled monarha (cara)sa dugačkim plaštom (šinjelom) i žezlom u rukama (bez džaka sa poklonima).
Ovaj ceremonijalni sloj Deda Mrazovog kostima se koristi za vreme uvoda, dok je Deda Mraz još u stojećem stavu, tokom uvodnih obraćanja publici i predstavljanja.
„Međusloj / drugi sloj“ je manji priručni pelerinski ogrtač koji je s jedne strane tamnozelen sa ukrasnim trakama boje starog zlata, a s druge od belog krzna. Deda Mraz ga nosi ispod plašta tako da kad skine dugački plašt-ogrtač ostaje u belo-krznenoj verziji drugog ogrtača koji unekoliko skriva njegovu svečanu kraljevsku bundu.
„Treći /središnji sloj“ kostima je najbliži klasičnom kostimu Deda Mraza, a podrazumeva Dedamrazovsku bundu sa širokim crnim opasačem i džak/džakove sa poklonima.
Ovaj sloj kostima je takođe bogat i raskošan ali Deda Mraz u njemu više liči na Deda Mraza nego na cara iako i dalje ima carska obeležja poput epoleta, naramenica, činova, znački, akselbendera i agiljeta.
„Četvrti/ unutrašnji sloj“ Deda Mrazovog kostima podrazumeva raskomoćenog Deda Mraza (pošto je skinuo i šinjel, ogrtač i bundu) te ostao u svečanoj beloj košulji sa čipkom na rukavima (na rukama ima bele rukavice) a preko košulje svečano crveno prsluče od škotskog tartana. I dalje je izuzetno „dedamrazolik“ ali je u „kućnoj varijanti“.
Naknadno, kad mu nazebu krsta, ogrnuće se tamno-zelenom verzijom manjeg ogrtača.
„Promene“ kostima imaju svrhu da doprinesu dinamici, bogatstvu i fotogeničnosti predstave. Ovo drži pažnju gledalaca obzirom na mnoštvo detalja kojima obiluje svaki sloj Deda Mrazovog kostima.
Osim elemenata koji čine njegovu odeću, na sceni koristi još mnoštvo galanterije i aksesoara koji doprinose fantastičnoj vizuelizaciji predstave i na taj način „kompenzuju“ nedostatak scenografije.
Deda Mraz ima čak troje različite naočare + lupu koje će koristiti u raznim prigodnim momentima svog nastupa. Ima i ručno zvono ali i zvečku od praporaca, medenicu glavnog irvasa Rudolfa te malu metalnu trubu kojom priziva svoje irvase. U ruci, prilikom ulaska nosi fenjer koji će sve vreme biti deo dekoracije na pozornici, isto kao i veliki čarobnjački štap (žezlo). U jednom od svojih džakova (onom koji se razlikuje od ostalih i u kom nisu pokloni za decu) imaće čak i vintage stoni telefon sa brojčanikom preko koga će razgovarati sa vilenjakom Perom i starinski radio aparat sa kog će puštati muziku uz koju će pevati zajedno sa decom. Na remenu/opasaču koji mu drži pantalone okačeno je „trista čuda“ uključujući i dva mala džačeta sa bombonama (slatkim za dobru i ugljenim za zločestu decu), set retro ključeva od radionica za izradu igračaka na Severnom polu, čarobni prah, kompas, stari dvogled, durbin, starinsku mapu sveta… sav taj „aksesoar“ će Deda Mraz koristiti kako bi vizuelno artikulisao svoje besede.
Trajanje performansa / predstave: okvirno 40 – 45 minuta.
Uzrast i veličina publike (brojno stanje) su dva izuzetno važna faktora koja ovu, okvirno četrdesetominutnu, predstavu mogu produžiti za čak pola sata ili je skratiti na minimalnih pola sata. (u ovo vreme ne ulazi deljenje poklona. Ono tek sledi ali ni to nije tek podela već podrazumeva usputnu animaciju.).
Inače, predstave za decu ne bi trebale da traju duže od 45 minuta jer se tako meri njihova koncentracija (jedan školski čas koji toliko i traje jer su psiholozi tako procenili).